Uncategorized

Vesela āda vasarā.

Ādas vēzis Latvijā ir izplatītākā vēža forma, turklāt saslimstība ar ādas vēzi katru gadu palielinās. Traips, plankums, dzimumzīme vai krevele ir tādas pazīmes uz ādas, kuras Tu nedrīksti atstāt bez ievērības – īpaši tad, ja šie ādas veidojumi maina krāsu, formu, izmēru, ir sāpīgi vai niez. Atceries – tikai un vienīgi ādas vēža agrīna diagnostika spēj glābt Tavu dzīvi.


Pastāv dažādi faktori, kas veicina ādas vēža attīstību. Utravioletais starojums ir galvenais riska faktors ādas vēža attīstībai, ko veicina ilgstoša uzturēšanās saules gaismā – gan dabiskā (sauļojoties), gan mākslīgā (solārijā). Ievēro – ilgstoša sauļošanās un vesela āda nav savienojamas lietas!

Pastāv dažādas ādas vēža formas un apakšgrupas. Visbīstamākā no ādas vēža formām ir ļaundabīgā melanoma.

Otra lielākā ādas vēža grupa ir ne-melanomas tipa ādas vēzis. Neskatoties uz to, ka ne-melanomas ādas vēzis nav tik agresīvs, tas ir desmit reizes izplatītāks, un ir ļoti svarīgi šo ādas vēža formu savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt. Ne-melanomas ādas vēzis skar tās vietas uz ādas, kuras dzīves laikā visvairāk pakļautas saules iedarbībai – seju, dekoltē zonu, ausis, delnu virspusi un paduses, vīriešiem – vietas, kur uz galvas izkrīt mati. Agrīni diagnosticējot, pastāv liela varbūtība izārstēt lēni augošu ne-melanomas ādas vēzi. Ne-melanomas ādas vēzim reti veidojas metastāzes, tomēr ieteicams regulāri apmeklēt speciālistu, lai pārbaudītu ādas izmaiņas, īpaši ja esi vecāks par 50 gadiem. 

Ne-melanomas ādas vēzis tiek iedalīts trīs dažādās formās:

Aktīniskā (saules) keratoze;
Bazālo šūnu vēzis;
Plakanšūnu (skvamozo šūnu) vēzis.

Būtisks riska faktors ne-melanomas vēža attīstībai ir ne tikai ādas tips, bet arī vecums. Cilvēkiem, kas dzīves laikā ir daudz atradušies saules staru ietekmē un nav lietojuši saules aizsargkrēmus, risks saslimt ar ādas vēzi būtiski paaugstinās. Cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem, ļoti bieži uz sejas veidojas pigmentācijas plankumi, starp kuriem bieži vien slēpjas kāda no ne-melanomas ādas vēža formām, kas var izskatīties kā traips, plankums vai krevele. Tāpat ļoti svarīgi pievērst uzmanību tam, vai dzimumzīmes uz Tavas ādas nemaina formu, izmēru un krāsu. 

Galvenās pazīmes, kas varētu norādīt uz ādas vēzi:

 

 • jauns pigmentēts veidojums vai traips;
 • iepriekš pastāvošs veidojums vai traips, kurš ir mainījies vai mainās tā simetrija (forma), robežas, krāsa, izmērs, virsma;
 • neparasti tumšas krāsas veidojums vai veidojums, kas ir atšķirīgs no citiem veidojumiem uz ādas;
 • veidojums vai traips, kas ilgstoši niez;
 • veidojums vai traips, kas ilgstoši ir sāpīgs vai jutīgs;
 • veidojums vai traips, kas periodiski asiņo, ir mitrs un/vai pārklājas ar kreveli;
 • nedzīstoša erozija vai čūla, kas nepadodas ārstēšanai;
 • pastāvīgs rozā krāsas veidojums ar virsmas zvīņām, kas nepadodas ārstēšanai;
 • rozā krāsas izsitums vai mezgls, kas palielinās, ar vai bez zvīņām, erozijām, izčūlojuma vai krevelēm;
 • piepacelts veidojums ar virsmas sīkiem kapilāriem, ar vai bez erozijas, izčūlojuma vai krevelēm.


Pievērs uzmanību savai ādai un veic pašizmeklēšanos! Ja Tev rodas aizdomas par kādu ādas veidojumu, nekavējoties vērsies pie ārsta! Pievērs uzmanību arī savu tuvinieku ādai – īpaši, ja viņi ir vecāki par 50 gadiem, un palīdzi viņiem nokļūt pie ārsta.
Ādas veselības speciālisti aicina – dzīvo ar veselu ādu!

 

Ne-melanomas veidojumi

 

Aktīniskā (saules) keratoze

Aktīniskā (saules) keratoze ir virspusēji ādas bojājumi, kas redzami uz ādas vietās, kas bijušas pakļautas saulesgaismas iedarbībai ilgstošā laika posmā. Parasti tie ir viens vai vairāki sarkani vai brūngani ādas plankumiņi, kas nereti virspusē zvīņojas. Pieskaroties plankumiem uz ādas ar pirksta galu, tie šķiet raupji. Reizēm uz ādas var veidoties biezākas zvīņas vai pat raga kārtiņa. Ierastas vietas uz ādas, kur var parādīties keratoze, ir seja, krūtis un dekoltē zona, delnu virspuse, ausis (vīriešiem) un galvvirsa (vīriešiem, kuriem izkrītuši mati).

Cilvēkiem ar gaišu ādu, kuri vairāku gadu garumā ilgstoši ir atradušies saulē (piemēram, tiem, kuri strādā ārpus telpām, brīvo laiku pavada svaigā gaisā – strādā dārzā, makšķerē, pļauj zāli vai dzīvo valstīs, kurās ir liels saulaino dienu skaits), ir lielāks aktīniskās keratozes veidošanās risks. Ādas veidojumu rašanās ir saistīta ar gadiem ilgu pakļautību saules stariem. Šie ādas veidojumi var parādīties jebkurā gada laikā. Keratoze veidojas, kad saule dzīves laikā ievērojami novājinājusi ādas lokālo imūnsistēmu – tā vairs nespēj izlabot ilgstoša ultravioletā starojuma izraisītu šūnu bojājumu.

Aktīniskā keratoze parasti tiek uzskatīta par pirmsvēža stadiju un tai piemīt potenciāls attīstīties par plakanšūnu (skvamozo šūnu) karcinomu jeb ādas vēzi. Tāpēc tā ir laikus jāārstē.


Bazālo šūnu vēzis

Bazālo šūnu vēzis jeb bazālo šūnu karcinoma (bazalioma) ir lēni augošs ādas audzējs, kas visbiežāk parādās uz ādas, kas bijusi pakļauta saules iedarbībai. Pastāv dažādi bazālo šūnu vēža paveidi. Daži veidojumi izpaužas kā pacēlumi virs ādas ar spīdīgu virsmu, kuru vidū nereti veidojas mazs jēlums. Šos ādas veidojumus dēvē par mezglveida bazālo šūnu karcinomu, un visbiežāk tie atrodami uz ādas galvas un kakla rajonā. Pacienti parasti pamana, ka viņiem ir nedzīstoša pumpa.
Bazālo šūnu karcinoma, kas veidojas ādas virskārtas (epidermas) zemākajā slānī, bieži aug gadiem ilgi, neradot nekādu diskomforta sajūtu. Šie audzēji parasti neveido metastāzes, bet neārstētas bazālo šūnu karcinomas var izaugt, iznīcinot tuvējās vai apakšā esošās veselas ādas struktūras. Šīs ādas vēža formas ārstēšana mūsdienās var ietvert gan neķirurģiskas ārstēšanas iespējas, gan ķirurģisku iejaukšanos.


Plakanšūnu vēzis

Plakanšūnu vēzis jeb skvamozo šūnu karcinoma bieži attīstās no aktīniskās keratozes un līdzinās bazālo šūnu karcinomai. Tomēr ādas virsma veidojuma rajonā parasti ir vairāk uztūkusi un kreveļaina. Īpašu uzmanību nepieciešams pievērst apakšlūpai, jo tā ir viena no riska vietām, īpaši smēķētājiem. Šo ļaundabīgā audzēja formu reizēm var noturēt par kārpu. Salīdzinot ar bazaliomu, šis ādas audzējs ir ievērojami bīstamāks, jo spēj izplatīties uz limfmezgliem un citiem orgāniem (metastāzēties), tādā veidā izraisot cilvēka bojāeju.

Uzmanību! Ja veidojums uz ādas (traips, plankums, čūla, ādas krāsas izmaiņas) rodas pēkšņi un attīstās strauji, nekavējoties apmeklē speciālistu. Atceries, ka tikai laicīga ādas vēža diagnostika spēj glābt Tavu dzīvību.

Pašizmeklēšanās


Vai Tev ir vesela āda? Ja šaubies, novērtē savas ādas stāvokli, veicot pašizmeklēšanos. Palīdzi to veikt arī vecāka gadagājuma radiniekiem.

Pašizmeklēšanās soli pa solim

 

 • Lai to veiktu, nepieciešama spilgta gaisma, 2 spoguļi (viens pilnā garumā, otrs mazs), 2 krēsli, matu žāvējamais fēns, papīrs un pildspalva.
 • Aplūko savu seju, galvu, degunu, lūpas, muti un ausis, izmantojot vienu vai abus spoguļus.
 • Ar matu žāvējamā fēna gaisa palīdzību un spoguli aplūko galvas mataino daļu.
 • Pārbaudi plaukstas, ādu starp pirkstiem un zem nagiem.
 • Spogulī aplūko elkoņus, rokas un paduses.
 • Pievērs uzmanību kaklam un rumpim.
 • Sievietēm noteikti jāpievērš uzmanība ādai zem krūtīm.
 • Pagriezies ar muguru pret lielo spoguli un, turot mazo spoguli rokā, aplūko kakla aizmugurējo virsmu, plecus, augšdelmus un muguras augšējo daļu.
 • Aplūko kājas, pēdas, pēdu apakšējās virsmas, papēžus un nagus.
 • Izmantojot spoguli, aplūko arī dzimumorgānus.


Vecāka gadagājuma cilvēkiem sliktās redzes un citu iemeslu dēļ bieži vien ir grūti pašiem veikt pašizmeklēšanos, tāpēc palīdzi saviem vecākiem vai vecvecākiem izmeklēties. Ja izmeklēšanās rezultātā uz savas ādas pamani kādu aizdomīgu veidojumu (plankumu, traipu, pleķi, čūlu vai dzimumzīmi, kas pēdējā laikā ir mainījis savu formu, izmēru vai krāsu), noteikti jāvēršas pie ārsta, jo tikai ādas vēža agrīna diagnostika un ārstēšana spēj glābt cilvēka dzīvi.

Dzīvo ar veselu ādu!

 

Informācija avots: http://veselaada.lv/

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s