Uncategorized

Veselīga pirtī iešana

pirts1Prātīgi iecerēta pirts procedūra var darīt brīnumus: nogludina ādu, mazina svaru, atveseļo ķermeni un palīdz dziedināt pat vecas kaites.

Konsultēja pirtniece un astroloģe Kristīne Zeltiņa un stādu audzētājs Guntis Vītoliņš.

Pakāpeniska sildīšanās

Parasti pirtī neiet ar tukšu vēderu un pēc kārtīgas izēšanās arī ne. Pēc maltītes jānogaida stunda vai pusotra. Tad der noskaloties siltā ūdenī un bez ziepēm, taču vēlams nemērcēt galvu. Tai noder speciālas pirts cepures vai vismaz viegli aptīts dvielītis, vai blīva dabīga materiāla galvassega. Tā pasargā galvu no pārkaršanas.

Pirmo reizi pirtī ieiet, lai sagatavotos, – ķermenis karstumā adaptējas, atveras poras un āda sāk elpot.

Parasti iepazīšanās ir ne vairāk par 10 minūtēm un var sakrist ar pirts iesilšanas laiku, jo temperatūrai sākumā jābūt mērenai.

Nākamais piegājiens jau ir nopietnāks un krietni augstākā temperatūrā. Tā atkarīga no organisma spēka, noskaņojuma un azarta. Savukārt pavadāmais laiks atkarīgs no pašsajūtas, taču sevi nevajag pārvērtēt, un uzmestais gars nedrīkst būt dedzinošs – tikai maigi ieskaujošs.

Pirts procedūras ir īpaši labvēlīgas elpošanas orgānu darbības uzlabošanai un saaukstēšanās slimību (jā, pat karstā vasarā!) profilaksei.

Lai pastiprinātu efektu, mitros un karstos tvaikus bagātina ar dziedinošiem aromātiem. Tos iegūst no ārstniecības augu novārījumiem un uzlējumiem, ko nokāš un uzšļakstina uz pirtsakmeņiem. Līdzīga iedarbība ir ēteriskajām eļļām, ko pa 3 – 4 pilieniem pievieno nelielam ūdens traukam ar šauru kaklu un novieto uz grīdas. Aromāts pakāpeniski izplatās visā telpā.

Pirtī organisms zaudē daudz šķidruma – pusstundas laikā pat litru sviedru, un vienlaikus organisms atbrīvojas no toksīniem. Lai šo procesu veicinātu, procedūru laikā ieteicams dzert. Veselību nostiprināšanai piemērotas ir ārstniecības augu tējas. Tās bauda nelielām porcijām – pa ceturtdaļai glāzes pēc katras iziešanas no pērtuves.

Ja ir kāda onkoloģiska slimība vai jebkura akūta saslimšana, izteikta hipertonija, stenokardija, asinsrites vai elpošanas problēmas, pirts apmeklējums nav vēlams un pat var būt bīstams.

Zariņš pie zariņa

Karsēšanos ieteicams apvienot ar kosmētiskām un ārstnieciskām procedūrām, kas pastiprina pirts efektu.

Viena no izplatītākajām izklaidēm ir pēršanās ar slotiņu, ko daudzās valstīs droši vien uzskatītu par sava veida sadomazohismu.

Tomēr pēršanās efektam ir pierādīta ārstnieciska nozīme. Pirmkārt, tā ir intensīva masāža, kas uzlabo asinsriti, tā veicinot iekšējo orgānu darbību. Austrumu medicīnā ir masāža, kuras laikā pacientu noper ar tievām bambusa nūjiņām. Tādas samuraju slotiņas pazīstamas arī Latvijas pirtīs, taču izgatavotas nevis no bambusa, bet gan no kārkliem. Tās mēdz izmantot pirms lielā pēriena, lai uzlabotu asinsriti un vielmaiņu.

Otrkārt, tvaika sakarsētā āda sāk intensīvi uzņemt vielas, kas uz tās nonāk. Tādēļ pareizi izraudzīta pirtsslota var radīt laikus iedzertas tabletes efektu. Slotiņas, kas izgatavotas no koku zariem un ārstniecības augiem, dāsni dalās savā vērtībā. Kaut arī pirtsslotas ziemai sien noteiktā laikā, skaita dažādus spēka un veselības vārdus, vasarā arī no tikko nogrieztajiem lapotajiem zariem ir savs labums. Atkarībā no izmantotajiem augiem svaigās slotiņās ir īpaši daudz ēterisko eļļu un fitoncīdu.

pirts3

Bērza slotu izmanto visbiežāk. Tā ne tikai mazina kaulu laušanas sajūtu, paplašina bronhus un sekmē elpošanu, bet arī lieliski attīra ādu, atbrīvojot no izsitumiem.

Ozola pirtsslota piemērota taukainai ādai. Tā kļūst matēta un tvirta, jo lapās ir daudz vērtīgu tanīnu un citu nostiprinošu vielu. Ozolam ir izteikta pretiekaisuma darbība. Pat labi iztvaicēta pirtsslota vienmēr ir sausāka nekā citas, tāpēc ķermenis ne pārāk jūt tās karstumu. Ziemeļu sarkanā ozola slota ir īpaši izturīga, un dziednieki to uzteic kā īpaši enerģētisku koku, kam lapu smailie gali kalpojot par kosmiskās enerģijas apmaiņas antenām.

Liepas slotiņa paātrina sviedrēšanos, veicinot toksīnu izvadīšanu, ja zari griezti vēl ziedu laikā. Vienlaikus tā ir ļoti aromātiska.

Īpaši maiga ir sudrabapses pirtsslota un, ja tāda ir arī āda, tai šāda masāža dikti patīk.

Skuju pirtsslota veicina asinsriti un piemērota cīņai ar celulītu. Pirms lietošanas to karstā ūdenī mērcē 10 – 15 minūtes, lai skujas kļūst mīkstākas. Ar šādu slotu peras, kad āda jau ir labi sakarsusi un kļuvusi elastīga. Nav vēlama cilvēkiem ar maigu ādu. Mīkstas skujas ir Veimuta un Maķedonijas priedei.

Nātru slotiņa ir laba, ja sāp jostasvieta, lauž locītavas vai moka reimatisms. Ar to per viegli, tad arī efekts ir krietni lielāks. Savukārt kaltētu ziedošu vīgriežu un asinszāles slotiņas noderīgas mērcēšanai tai ūdenī, ko met uz pirtsakmeņiem. Tāpat var izmantot baltegles zariņus.

Ejam dziļumā!

Vēl viena obligāta pirtslieta ir skurbis, lai atbrīvotos no atmirušajām ādas šūnām un nomazgātu no sevis visu, kas tur uzkrājies.

Šai nolūkā bieži izmanto medu. Biezs un lipīgs tas dziļi iekļūst tvaika atvērtajās porās un iztīra ādu tikpat kā no iekšpuses.

Problemātiskās vietas var vienkārši ieziest ar medu, veicot masāžu vai tikai piespiežot ar plaukstu. Protams, šo masku pēcāk nomazgā.

Izmantojot medu, var pagatavot arī skrubi – kosmētisku produktu ar abrazīvām daļiņām. Šai nolūkā tam pievieno maltas kafijas pupiņas, kanēli vai kaltētas apelsīnu miziņas. Problemātiskai ādai ar izsitumiem piemērotāks rupjāks skrubis. Ja tā ir maiga un viegli ievainojama, abrazīvās sastāvdaļas ir jāsamaļ īpaši smalki, teju līdz pulverim.

Ar ēterisko vielu lietošanu gan jāuzmanās – karstumā tās var radīt nopietnus ādas apdegumus.

Dubļi tīrībai

Cits efektīvs paņēmiens, kā pirts procedūru laikā no porām iztīrīt šlakvielas, ir likt mālu maskas. Pēc tam, kad ķermenis ir izkarsēts, to ieziež ar siltā ūdenī izšķīdinātu zilo, zaļo vai melno mālu pulveri. Tas ir īpaši piemērots cīņai ar celulītu – problemātiskajās vietās šāda maska ādu savelk, no porām izspiežot toksīnus, arī negludumi izlīdzinās.

Mālā esošie mikroelementi – magnijs, kalcijs, mangāns, cinks, varš, fosfors – veicina vielmaiņas uzlabošanos šūnās, tās atjauninot un veicinot dzīvības procesu norisi.

Pēc tam, kad āda ir attīrīta, tai ir nepieciešams jauns spēks. Tālab uz pirti līdzi jāpaņem arī barojošas maskas sejai un visam ķermenim. Agrāk šai nolūkā izmantoja pat krējumu, kas lieliski baro ādu, taču nav piemērots cilvēkiem ar taukainu ādu. Tiem der maskas, kas izgatavotas uz auzu pārslu vai olu bāzes. Šos līdzekļus uzklāj pēc iziešanas no pirts un patur 10 – 20 minūtes, tad noskalo, lai gan galvenais rādītājs, kas liecina, ka laiks nomazgāt, ir maskas sacietēšana.

 

Svarīgi

Pirtī jāņem līdzi tikai dabīgas lietas. Aiz durvīm atstājiet sintētisku materiālu izstrādājumus – cepurītes, dvieļus, peldkostīmus, sūkļus un pat kosmētiskos līdzekļus ar mākslīgām krāsvielām un konservantiem!

Padomi

Ķermeņa skrubi var pagatavot, izmantojot smalku sāli un svaigus, tikko plūktus sasmalcinātus garšaugus sev vēlamās proporcijās:

• ar fenheli – pretcelulīta iedarbība, tonizējošs, nostiprinošs,

• ar estragonu – nostiprinošs, attīrošs,

• ar lupstāju – īstu vīru zālīte; nostiprinošs, attīrošs,

• ar kaķumētru – tonizējošs,

• ar salviju – tonizējošs, attīrošs, nomierinošs,

• ar kalmi – atjauno spēkus, relaksējošs, uzmundrinošs, tonizējošs.

Šādu ķermeņa kopšanas līdzekli var uzglabāt ledusskapī līdz pat gadam, taču jārēķinās, ka sāls kļūst nedaudz ciets, jo sasmalcinātie garšaugi izdala sulu. Svaigo zālīšu vietā ziemā sālim var pievienot kaltētus augus.

 

Oriģinālraksts: http://m.la.lv/veseliga-pirti-iesana-3/

Advertisements

Categories: Uncategorized

Tagged as: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s