Skaistumkopšana

Dabiskais novecošanas process un faktori, kas ietekmē tā attīstību.

Jautājums, kas liek kosmetologam justies visneveiklāk – «Cik, jūsuprāt, man ir gadu?»

«Piemetīsiet» pāris gadiņus – aizvainosiet klientu. Kļūdiesieties pretējā virzienā – tiksiet uztverts par neprofesionāli. Trāpīsiet desmitniekā – klients zaudēs pēdējo cerību uz to, ka viņš izskatās jaunāks par savu vecumu.

Ko izsaka mums par vecumu āriene? Vai var uzticēties tām pazīmēm, kas ir redzamas ar neapbruņotu aci? Kas nosaka vispārējo priekšstatu par jaunību vai briedumu? Vai ir viennozīmīgi «vecuma simptomi», kad un kāpēc tie parādās?

Reiz pie manis uz konsultāciju ieradās kāda meitene uzreiz pēc savas 18 gadu jubilejas. Viņa sāka interesēties par liftinga programmām un grumbu korekciju. Atbildot uz manu izbrīnu, viņa traģiskā balsī noelsa: «Kopš vakardienas viss sāka pasliktināties».  Nekādu vecuma pazīmju, protams, viņai netika novērotas, tomēr viņa pārkāpa vecuma barjeru, aiz kura, viņasprāt, jaunība bija beigusies.

 

Runājot par vecuma izmaiņām, jāsaprot, ka estētiskā novecošana un organisma reālā novecošana nav sinonīmi. Tās vecuma izmaiņas, kas rodas dzīves laikā, ir dabiskas un līdz noteiktam brīdim nav pazīmes, kas korelē ar veselības stāvokli. Arī bērns «noveco», sākot ar pirmo dzīves dienu – jaundzimušā plānā āda kļūst vēl plānāka, mazuļa pēdiņas trijos gados kļūst raupjākas, trīsgadīga bērna ieapaļie vaidziņi tuvojoties skolas slieksnim, kūst. Uzrautie bērnu deguntiņi pubertātes vecumā pagarinās, gaišās lokas paliek tumšākas, pusaudža ķermenis mainās mūsu  acu priekšā, taču mēs nesaucam notiekošo par novecošanu. Lielā mērā, pirmo grumbiņu parādīšanās ap 30 gadiem, sejas ovāla un krūšu formas izmaiņas ir šī paša tipa fenomens. Speciālistam ir svarīgākais izprast, cik lielā mērā tās vecuma izmaiņas, kas tiek novērotas katrā konkrētā gadījumā, ir fizioloģiskas un dabiskas, kad pienāk laiks pāriet uz profilaktisko kopšanu, savukārt kad profilaktiskā kopšana būtu jānomaina uz aktīvo terapiju.

Vairākumam no mums gribētos savu jaunību «iekonservēt». Saglabāt ādas maigumu un tvirtumu, skaidru skatienu, roku maigumu. Diemžēl mūžīgās jaunības receptes nepastāv. Tomēr mēs varam ievērojami palēnināt vecuma izmaiņu parādīšanās tempus un aizkavēt mums netīkamās vecuma izmaiņas. Tātad, kas ir tās izmaiņas, kad kosmetologiem kalpo par signāliem?

Ir pieņemts, ka cilvēks noveco, pārkāpjot 25 gadu slieksni. Tieši šajā brīdī sievietes pirmo reizi sāk izraisīt interesi pret vecuma profilakses programmām, estētiskās medicīnas un plastiskās ķirurģijas iespējām, aizdomājoties par to, kā iespējams sevi, mīļo un nenovērtējamo, saglabāt jaunāku iespējami ilgāk. Kāda gados  jauna raidījumu vadītāja man reiz sacījusi, ka 25 gadu vecumā, iepazīstoties ar plastisko ķirurgu vai ārstu-kosmetologu, sajūt to pašu saviļņojumu, ko randiņos jaunībā – «Iespējams, VIŅŠ ir tas īstais? Tas, kurš glābs manu jaunību un būs daudzus gadus blakus, vienmēr gatavībā izpalīdzēt? »

Šai atziņai ir visas tiesības būt. Vairākums sieviešu, pārkāpjot 25 gadu atzīmi, mainās ārēji un vairs neizskatās pēc skolniecēm. Tas ir saistīts ne vien ar fiziskām izmaiņām, bet arī ar psiholoģiskām īpatnībām, kas ir raksturīgas dažādām tautām un etnosiem. Interesants fakts – vecuma izmaiņas pirmās novēro to valstu sievietes, kur vidējais vecums, stājoties pirmajā laulībā, ir zemāks. Rietumeiropas, Skandināvijas valstīs, saskaņā ar mārketinga datiem, pretgrumbu krēmus sāk iegādāties vien pēc 35 gadiem, savukārt Austrumeiropas valstīs sievietes tos iegādājas daudz agrāk – līdz 28 gadiem. Vai tas nozīmē, ka Rietumeiropas iedzīvotāji noveco lēnāk, kā Austrumos? Visdrīzāk, ka tās izmaiņas, kas Austrumeiropā pozicionē kā vecuma izraisītās, Rietumeiropā attiecina pie dabiskām, raksturīgām pietiekami jaunam vecumam.

 

 

Par pirmo ārējo «trauksmes signālu», kas signalizē par vecuma izmaiņām un pāreju no jaunības uz briedumu, ir ādas reakcijas izmaiņas uz dažādiem stresa faktoriem. 18-20 gados negulētas nakts pēdas viegli noņemt, vien noskalojot seju ar vēsu ūdeni un uzmundrinot sevi ar rīta kafijas tasi, savukārt 25-26 gados pienāk pirmais rīts, kad svaiguma atjaunošanai nepieciešams meikaps. Tumšie loki zem acīm, noguris skatiens, dzeltenīga un nevienmērīgi apsārtusi sejas āda, viegli pietūkuši plakstiņi – viss liecina par to, ka atjaunošanai nepieciešams ilgāks laiks, stresa adaptācijas periods paildzinās. Savukārt biežu stresa situāciju, imunitātes svārstību dēļ minētās izmaiņas var kļūt pastāvīgas. Šāda veida izmaiņas ir fizioloģiskas, un stresa patofizioloģija tos pilnībā izskaidro. Nelabvēlīgo faktoru iedarbības rezultātā rodas veģetatīvais asinsvadu disbalanss, perifēro kapilāru spazmas, venozo asiņu aizplūšanas traucējumi un limfas viskozitātes pieaugums, uz mazāk aktīvā šķidruma izdalīšanās fona no organisma. Jau dažas stundas pēc stresa faktora iedarbības reakcija izpaužas ādas ārējo izmaiņu veidā: pastozitāte, tūska, krāsas un blīvuma izmaiņas.

Ja stress 12-48 stundu laikā neizzūd, var novērot arī seboregulācijas traucējumus, zemādas tauku dziedzeru sekrēcijas samazināšanās vai arī pretēji – palielināšanās veidā. Vienlaikus var samazināties dažu sejas zonu turgors – neiet runa par ādas elastības pazemināšanos, tomēt dermas matricas  «piepildījuma» rezultātā atonija var parādīties pārāk ātri. Šādas izmaiņas var veicināt miega trūkums, stimulatoru, toksisko preparātu lietošana (toskait  alkohols un nikotīns), iekaisuma procesi, spriedze, laika joslu maiņa, kas situācijas psiholoģiski traumē. Šāda veida situācijas vajadzētu paredzēt un atcerēties par to, ka pēc 25 gadu vecuma kosmetologs var piedāvāt stresa profilakses programmas, ieteikt kopšanu mājas apstākļos, kā arī noteikt intensīvas stresa atjaunošanas un kontroles programmas, neskatoties uz klienta jaunību.

Ģenētiķi pauž viedokli, ka dabiskās novecošanas tempu līdz 30-35 gadiem nosaka iedzimtības īpatnības un lielā mērā arī ārējie faktori. Izrietot no ģenētiskajām īpatnībām, runājot par reaģēšanu uz stresiem, var pieņemt arī vecuma izmaiņu īpatnības šajā dzīves periodā. Ja māte, neskatoties uz smago darbu un dzīvi, ilgu laiku izskatījās jauna, visdrīzāk arī viņas meitas izskatīsies pietiekami labi arī bez īpašas piepūles. Ja ģimenē tika novērotas agrās novecošanas gadījumi, nākamajām paaudzēm būtu jāpievērš aktīvai profilaktiskai kopšanai īpaša uzmanība, kā arī nevajadzētu atlikt konsultācija pie kosmetologa uz rītdienu.

 

 

 

Sejas grumbas, seboregulācijas, šķidruma aizturēšanas un audu drenāžas veidā, parādās vēlāk. Ja pietiekami veselīgai, jaunai ādai, kas pēc stresiem ātri atjaunojas, tiek novērotas mīmisko grumbu veidošanās, ir jāizanalizē to parādīšanās iemesli līdz korekcijas vai terapijas nozīmēšanai. Ir būtiski atcerēties, ka «vārnu kājiņu» tipa grumbu veidošanās agrīnajā periodā visbiežāk ir saistīta ar redzes traucējumiem. Ja tiek novērotas agrīnās grumbiņas acu zonā vai priekšlaicīga plakstiņa novecošana, ir jāiziet pārbaude uz oftalmoloģijas iespējamību, un vienīgi tad jānozīmē kosmetiskās procedūras un preparāti.

Agrīnās grumbiņas lūpu zonā, izteiktas degunu krokas var liecināt par sakodiena patoloģiju. Ortodontijas korekcija var sniegt izteiktus kosmētiskus rezultātus.Pieres un virsdegunes agrīnās grumbas ir raksturīgas pastāvīgās emocionālās spriedzes gadījumā, ir psiholoģisko problēmu, kā arī hronisko sāpju pazīmes. Migrēna, sāpes mugurā, ilgstoša pēctraumatiska rehabilitācija liek saraut pieri un rezultātā jaunā vecumā iegūt pietiekami dziļas grumbas.

Asinsvadu izmaiņas sejas vidus trešdaļā, poru atonija, seboregulācijas defekti, kuperoze bieži vien liecina par deguna un deguna blakusdobuma hroniskiem iekaisuma procesiem. Šajā gadījumā nepieciešama ārtēšana pie otorinolaringologa.

Gadījumā, ja problēmu konstatēt un to novērst neizdodas, vecuma izmaiņas ātri vien kļūst mazāk redzamas un cilvēks atgriežas pie sava dabiskā novecošanas procesa. Pirmā posma novecošanas izmaiņu raksturojums – atgriezeniskums. Gandrīz jebkuras izmaiņas, kas radušās 25-30 gados, ir iespējams koriģēt un, atbrīvojoties no tām, vēl dažus gadus var veiksmīgi pretoties dabai.

 

 

Tomēr cilvēka organismā turpinās izmaiņas, mainās hormonālais fons, minerālais balanss, kas izpaužas, galvenokārt, ārēji. 30-35 gados spēcīgais estrogēnu fons sievietēm un androgēnais fons vīriešiem stabilizējas, vairs netraucē „hormonālie sprādzieni” – pirmsmenstruālais akne sievietēm un iekaisumi pēc skūšanās vīriešiem.

Pacientiem ap 30-35 gadiem veidojas ierastā «grimase» jeb «sejas poza», kas ataino viņu pastāvīgās emocijas.

Laika posms no 25 līdz 35 gadiem lielā mērā nosaka to, kā vecuma izmaiņas izpaudīsies turpmāk. Šajā posmā ir ārkārtīgi būtiski pieiet pie defektu korekcijas ar prātu, kā arī objektivizēt izmaiņas, vienlaikus pievēršot uzmanību savas ādas aizsargspēju hormonizācijai un saglabāšanai.

Vecuma izmaiņas skar ne tikai seju, arī ķermeņa āda un zemādas audi mainās, atainojot hormonālā fona un dzīvesveida īpatnību izmaiņas. Bieži vien tieši 25-30 gados novēro pirmās celulīta pazīmes.

Ķermeņa problēmas, salīdzinājumā ar seju, koriģēt ar daudz sarežģītāk. Iemesls ir ķermeņa estētisko defektu ciešajā saistībā ar somatiskām saslimšanām, hormonālo fonu un kosntitūciju, ģinekoloģisko statusu un daudziem citiem faktoriem, kurus kontrolēt ir ļoti grūti.

 

 

35-40 gadi ir objektīva robeža, kuru var nodēvēt par patiesās novecošanas periodu. Izmaiņu ātrums, raksturs, izteiktība tiks noteikta ne tik ar ģenētiskām īpatnībām, cik ar diviem galvenajiem faktoriem: ārējo iedarbību un uzkrāto jaunības kapitālu. Bez šaubām, kosmetoloģiskā iedarbība šajā dzīves periodā var sniegt nozīmīgu ieguldījumu.

Gadījumā, ja «jaunības kapitāls» iepriekšējos gados tika saglabāts un pavairots, lielāko nozīmi ārejās novecošanas procesā ir estrogēna deficīta izpausmēm. Tas izpaužas dermālajā līmenī, dermai nespējot aizturēt šķidrumu. 40-45 gados sievietes āda kļūst plānāka, parādās pirmās gravitācijas ptozes pazīmes, mīmiskās grumbas kļūst dziļākas.

Šodien ar pārliecību var teikt, ka nelabvēlīgāk ādas struktūru ietekmē ultravioletais starojums. Ir zināms, ka dabīgais vai mākslīgais iedegums dzīves laikā summējas, samazinot ādas adaptīvo potenciālu un spēju atjaunoties. Iedeguma drošums tiek noteikts ne vien ar laiku, kas pavadīts saulē, bet arī ar saules intensitāti. Lai noteiktu iespējamo sauļošanās laiku un nepieciešamo aizsardzības pakāpi, jāņem vērā ultravioletā indeksa meteoroloģiskais rādītājs. To var iegūt, nosūtīt meteoprognozes pieprasījumu par interesējošo reģionu. Nopietnākā komplikācija ir ādas auzēju un saules elastozes – dermas un hidrodermas saistaudu bojājums, paaugstinātais attīstības risks. Elastoze izpaužas neskaitāmu grumbu un ādas elastības zudumā, apvienojumā ar neizzūdošu hiperpigmentāciju.

Smēķēšana daudzu gadu garumā var veicināt oksidatīvo sejas ādas procesu patoloģijas attīstību, kas ir pietiekami izteikta un grūti novēršama. Ādas izmaiņas ir saistītas ne vien ar ādas oksigenācijas pazemināšanos līdz ar katru izsmēķēto cigareti, lai gan tam arī ir nozīme. Sejas, kakla perifērisko kapilāro spazmu un ekstremitāšu hiperdermālo slāni apvieno asisnrite un ilgst no 40 minūtēm līdz pusotras-divam stundām, kas, izsmēķējot 10-12 cigaretes dienā, veicina stabilus ādas trofikas traucējumus, kas vairāku nedēļu garumā attīstās vairākumam cilvēku.

«Smēķētāja āda» – noteikta diagnoze, kas ietver sevī tādus simptomus, kā sejas krāsas izmaiņa, hiperkeratoze, blāva seja āda ar pastiprinātu taukainu spīdumu un lobīšanos vienlaicīgi. Mīmiskās grumbiņas, jo īpaši apakšējā sejas trešdaļā, kļūst rupjākas nekā dabiskās mīmikas rezultātā. Āda ātri vien zaudē tonusu, elastību un samazina savas atjaunošanas spējas.

Novecošanas process lielā mērā ir noslēpumā tīts. Vecuma izmaiņu dabiskais process nebūt nenozīmē, ka korekcija ir bezjēdzīga. Izskatīties jaunāk par saviem gadiem – katra cilvēka pārziņā. Neskatoties uz mūsdienu kosmētiskās kopšanas un estētiskās medicīnas iespējām ir jāpiekopj noteikts dzīvesstils un veselīgs uzturs, par cik tie nosaka dabas sniegtā potenciāla saglabāšanu, kas dots katram cilvēkam piedzimstot.

Oriģinālraksts: http://3ade.lv/

Advertisements

Categories: Skaistumkopšana

Tagged as: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s