Raksti

Vai skaistums nes laimi!

Šodien, 20. martā pasaulē atzīmē Laimes dienu. Pētām, vai un kā skaistums ietekmē laimes sajūtu.

Skaistums tik tiešām nes laimi. Jaunākie pētījumi liecina, ka skaisti cilvēki ir laimīgāki nekā pārējie, jo daiļākie indivīdi mūsu vidū pelna vairāk un apprec izskatīgākus laulātos. Tas uzreiz ved domāt, ka centieni uzlabot savu ārējo izskatu novestu pie lielākas laimes. Tomēr pētnieki uzsver, ka kosmētika, dizaineru drēbes un plastiskā ķirurģija nav nekāds laimes lācis.

Daniels Hamermešs (Daniel Hamermesh), darba tirgus ekonomists un viens no skaistuma pētniekiem Teksasas Universitātes Ostinā, atzīts par pulhronomikas jeb skaistuma ekonomikas tēvu, uzskata, ka skaistums un pievilcība var būt biļete uz labāku darbu, algas paaugstinājumu un protams, izdevīgu laulību. Tomēr būt par skaitsuma pētnieku ne vienmēr ir bijis patīkams darbs. Reiz pētnieks pat sadusmojis jaunas mormoņu sievietes, daudzas no kurām nākotnē vēlējās kļūt mājsaimnieces un auklēt bērnus, sakot, ka mājsaimnieces ierasti ir mazāk izskatīgas, salīdzinot ar tām sievietēm, kas izvēlējušās strādāt. Viņš apgalvo, ka tā kā skaistākas sievietes mēdz būt labāk atalgotas, tām ir arī vairāk iemeslu palikt darba tirgū. Turklāt vīriešiem pievilcīguma efekts attiecībā uz  darbu strādā pat labāk nekā sievietēm. Pētījumu gaitā viņš secinājis, ka pievilcīgākas sievietes augstākajās amata pozīcijās pelna par 8% lielākas algas, kā mazāk pievilcīgās. Savukārt izskatīgie vīrieši gūst labumu no skaistuma pat vairāk pelnot par aptuveni 13% vairāk nekā mazāk-izskatīgie kungi Protams, protams, lai tiktu virsotnē, jābūt kompetentam un izglītotam, bet pie vienādiem citiem nosacījumiem – pievilcībai tomēr ir nozīme. Tikmēr sievietes vairāk domā, ka skaistums pēc būtības ir svarīgāks un jūtas labāk vienkārši skatoties uz sevi spogulī. Hamermešs atzīst, “Kad sievietes ir neglītas, viņas vienkārši jūtas slikti”.

Atsaucoties uz 2002.gadā veiktā pētījuma rezultātiem, skaistuma pētnieks saka: “Es zinu, ka kosmētikas un apģērbu industrijas pārstāvji teiks, ka viņi var jūs padarīt daiļākus, tomēr tam nav pierādījumu. Tas daudz nepalīdz. Ļoti lielā mērā skaistumu nosaka sejas forma, tās simetrija un kā viss kopumā izskatās”.

 

Tomēr šūpulī ieliktais skaistums ne vienmēr ir tik ienesīgs. Viens 2006.gada pētījums secina, ka nepievilcīgie var pat iegūt no sava izskata. Sabiedrībai mēdz būt zemākas ekspektācijas no nepievilcīgajiem, tādēļ tajos brīžos, kad tie spēj pārspēt zemās ekspektācijas, tie tiek apbalvoti. Līdzīgi, izskatīgie var saņemt “skaistuma sodu”, ja nespēj turēt līdzi augstākiem standartiem, ko sabiedrība sagaida no skaistākajiem pārstāvjiem.

 

Avoti

http://business.time.com/2011/03/30/why-are-beautiful-people-happier-mainly-because-good-lucks-help-them-get-rich/

http://www.smithsonianmag.com/science-nature/how-much-is-being-attractive-worth-80414787/?no-ist

 

Advertisements

Categories: Raksti, Skaistumkopšana

Tagged as: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s