Raksti

10 atkarību izraisošākie ēdieni

Saskaņā ar jaunu pētījumu par ēdieniem, kuriem ir visgrūtāk pretoties, 9 no 10 atkarību izraisošākajiem ēdieniem ir pārstrādāti un tiem var būt līdzīgas īpašības kā narkotikām. Cilvēki tos lieto lielās devās un rafinētie ogļhidrāti tiek ātri uzsūkti mūsu sistēmā. Jaunajā pētījumā, kas publicēts žurnālā PLOS ONE, 120 respondenti par novērtēja 35 produktus un ēdienus kā visvairāk un vismazāk atkarību izraisošākos (Schulte et al., 2015).

Zemāk, 10 visvairāk atkarību izraisošākie ēdieni:

 1. Pica
 2. Šokolāde
 3. Čipsi
 4. Cepumi
 5. Saldējums
 6. Frī kartupeļi
 7. Čīzburgers
 8. Gāzētie un cukurotie dzērieni
 9. Kūka
 10. Siers

Līdzās sieram, vienīgais produkts, kas nav lielā mērā pārstrādāts un bija tuvu top pozīcijām, bija bekons. Lielākā daļa ēdienu, kas tika uzskatīti par atkarību izraisošiem, liek cukura līmenim asinīs strauji pieaugt un tajos ir augsts tauku īpatsvars. Pretējā galā – kā vismazāk atkarību izraisošākie ēdieni – nostājās brūnie rīsi un lasis, tajos nav rafinēto ogļhidrātu un pievienoto tauku.

Respondenti, kuriem bija lielākās problēmas ar atkarību izraisošajiem ēdieniem, bija arī tie ar augstākajiem ķermeņa masas indeksiem. Tas varētu liecināt, ka atsevišķi cilvēki ir jūtīgāki pret atkarību izraisošajiem ēdieniem.

Ērika Šulte (Erica Schulte), viena no pētniecēm atzīmē:

“Ja atsevišķu ēdienu īpašības ir saistītas ar atkarību izraisīšanu dažiem cilvēkiem, tas varētu ietekmēt uztura vadlīnijas, kā arī sabiedrības iniciatīvas kā, piemēram, kā ierobežot šo produktu mārketinga kampaņas bērniem.”

Dr. Nikole Avena (Nicole Avena), pētījuma līdzautore un farmakoloģijas docente, stāsta:

“Šis ir pirmais solis pretī atsevišķu ēdienu un to īpašību identificēšanai, kas var izraisīt atkarībai-līdzīgu uzvedību. Tas varētu palīdzēt mainīt veidu, kā mēs ārstējam aptaukošanos. Rezultātā, tas var nebūt tik vienkārši kā “ēst mazāk konkrētus ēdienus”, bet tā vietā pielietot līdzīgas metodes kā tās, kas izmantotas, lai ārstētu smēķēšanas, alkoholisma un narkotiku atkarību.”

Lūk, arī saraksts ar atkarību vismazāk izraisošākajiem ēdieniem:

 • Zemenes
 • Kukurūza (bez sviesta vai sāls)
 • Lasis
 • Banāns
 • Brokoļi
 • Brūnie rīsi
 • Āboli
 • Pupas
 • Burkāni
 • Gurķi

Kosmetoloģijas koledža aicina Izvērtēt savas ikdienas izvēles, jo tieši tās nodrošinās labākos rezultātus gan veselības, gan svara un izskata ziņā!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s