Izglītība

Kā izvēlēties drošus skaistumkopšanas pakalpojumus

Nereti plašajā skaistumkopšanas nozarē, kas attiecas uz mūsu ādas veselību, gadās apjukt, pie kāda Zane Paiderespeciālista doties. Vārdi – kosmētiķis, skaistumkopšanas speciālists un kosmetologs, visi šķiet pazīstami, bet katram no šiem speciālistiem ir savas pilnvaras un uzdevumi. Ar sertifikācijas detaļām un speciālistu pilnvaru atšķirībām iepazīstina Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas prezidente Zane Paidere.

Kosmētiķis: 3. kvalifikācijas līmenis. Ir ārstniecības persona, kas ieguvusi profesionālo izglītību.

Izglītību iegūst: Rīgas Stila un modes profesionālajā vidusskolā, Starptautiskajā CIDESCO Rīgas Kosmētikas skolā, Rīgas 34. Arodvidusskola.

Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā: 4. kvalifikācijas līmenis. Ir ārstniecības persona, kas ieguvusi pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību.

Izglītību iegūst: SIA „Kosmetoloģijas koledža”, Latvijas Universitātes P.Stradiņa medicīnas koledžā.

Kosmetologs: augstākā medicīniskā izglītība. Ārsts, kas apguvis papildkvalifikāciju kosmetoloģijā.

Izglītību iegūst: Rīgas Stradiņa universitātē, medicīnas fakultātē vai Latvijas Universitātē, medicīnas fakultātē.

Būtiskākās atšķirības, ko klientam ir vērts ņemt vērā, ir tās, ka kosmētiķis drīkst patstāvīgi veikt sejas un ķermeņa skaistumkopšanas procedūras, turpretim skaistumkopšanas speciālists jau padziļināti apskata un izvērtē klienta sejas un ķermeņa ādas kosmētisko diagnozi, izstrādā ādas kopšanas plānu iesakot visus nepieciešanos padomus, kas var būt saistīti gan ar kopšanu, uzturu, fiziskām aktivitātēm un ir kompetents iesaistīties veselības aprūpes procesā. Turpretim kosmetologs ir ārsts, kas ir tiesīgs izrakstīt receptes ādas ārstēšanas medikamentiem.

Zane uzskata, ka Latvijā pastāv problēma ar nesertificētiem, nekvalificētiem speciālistiem, kas pilda kosmētiķa un skaistuma speciālista uzdevumus. Lai problēma tiktu risināta, pirmkārt, pašiem skaistumkopšanas salonu īpašniekiem būtu rūpīgi jāizvērtē, kādu cilvēku pieņemt darbā. Otrkārt, klientam, dodoties uz pirmo vizīti, pirms tam ieteikums ievākt atsauksmes, kā arī ne vien nekautrēties pajautāt par to, kādu tieši izglītību ir ieguvis skaistumkopšanas speciālists vai kosmētiķis, bet arī lūgt uzradīt sertifikātu, ja tas nav novietots jau klientam redzamā vietā.

Zane arī atklāj, ka nākotnē plānots izveidot publisku skaistumkopšanas speciālistu reģistru, kur tad arī ikviens interesents varēs noskaidrot, vai speciālists, pie kura esi gatavs doties, ir sertificēts un kvalifikācijai atbilstošs speciālists, kuram tad uzticēt rūpes par savu izskatu un saņemt kvalitatīvus padomus.

Taču gadījumos, ja rodas problēmas pēc ādas kopšanas speciālistu apmeklējuma, atbildība šajās situācijās ir dalīta. Respektīvi, katra situācija tiek izvērtēta individuāli. Lai klientam nerastos problēmas pēc veiktajām procedūrām, ir jāatceras, ka speciālista ieteikumi jāuztver nopietni. Piemēram, klasiskais ieteikums – neuzturēties tiešu saules staru apgaismojumā – bieži vien tiek pārkāpts, kā rezultātā arī rodas komplikācijas. Protams, gadījumos, kad procedūra ir veikta neprofesionāli vai sniegta nepilnīga informācija, visu atbildību uzņemas speciālists. Ja tomēr konfliktu nav izdevies atrisināt pašu spēkiem, klients ir tiesīgs ar savām sūdzībām vērsties attiecīgajā asociācijā (Latvijas Kosmētiķu un Kosmetologu Asociācija, Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācija u.c.), kas tad veiks problēmas padziļinātu izpēti.

Latvijā ir daudz profesionāli skaistumkopšanas speciālisti, tomēr nozare vēl ir pietiekami jauna, lai būtu perfekti sakārtota. Ne vienmēr klientam ir pilnībā skaidrs, vai izvēlētais speciālists ir kvalificēts sava darba veicējs. Tāpēc ieteikums neriskēt ar savu ādas veselību mazākas samaksas vai citu apsvērumu dēļ un pārliecināties, ka speciālists, pie kura dodies, ir ieguvis attiecīgo izglītību un labi orientējas savā darbā, ir vērā ņemams.

Rakstu sagatavoja: Kosmetoloģijas Koledža

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s