Raksti

Gatavojamies maratonam

Vairums šobrīd aizrautīgie skrējēji savu pirmo skriešanas treniņu atceras vienādi: „Kad pirmoreiz sāku skriet, jau pēc divām minūtēm trūka elpas, dūra sānos, sāpēja kājas un vispār nesapratu, kāds vispār prieks no tā visa – tas nav domāts man.” Tomēr tie, kas pārvarējuši pirmās grūtības, tagad savu dzīvi bez skriešanas iedomāties nevar. Lai skriešanas pirmie soļi būtu vieglāki, vēlams ņemt vērā dažus priekšnoteikumus.

Motivācija???????????????????????????????????????????????????????????????

  1. Ja esi izlēmusi skriet, sāc jau šodien – katrs aizbildi-nājums, par nepiemērotu apģērbu, laikapstākļiem, mūzikas neesamību vai laika nepietiekamību, ir tikai atrunas.
  2. Sievišķīga motivācija var būt arī jauna sporta apģērba iegāde. Līdzīgi kā ar citām drēbēm, visu jauno uzreiz gribas uzvilkt un doties cilvēkos.
  3. Pēc skrējiena neapbalvo sevi ar neveselīgu pārtiku, ar domu „es jau tāpat rīt visu noskriešu”. Atalgot sevi var arī ar veselīgiem našķiem, jaunu sporta aksesuāru iegādi vai manikīra procedūru.
  4. Sastādi sev treniņi plānu, lai skriešanas reizes netiek pārtrauktas slikto laikapstākļu, aizgulēšanās vai vecā labā slinkuma dēļ.
  5. Nospraud sev mērķi, vienalga, vai tā ir 10 kilometru distance kādā no neskaitāmajiem publiskajiem maratoniem, vai vēlme apskriet apkārt tuvējam mežam. Konkrēts mērķis vienmēr palīdzēs sekot līdzi panākumiem un iegūt motivāciju nepadoties pusceļā.
  6. Seko līdzi savam treniņu grafikam. To, cik kilometrus ikreiz noskrien, cik kalorijas sadedzini, kāds ir skriešanas maršruts, laika sprīdis u.c lietas, vienkāršot palīdzēs mūsdienu tehnoloģijas. Blakus tavai skriešanas mūzikai, ieslēdz tādas telefona aplikācijas, kā Endomondo, RunKeeper, Nike+ Runningutt. Tās ne vien ļaus sekot līdzi taviem ikdienas treniņiem, bet arī redzēt, kā sokas taviem paziņām un draugiem.

Kvalitatīvi skriešanas apavi – tajos ir vērts ieguldīt, lai sportojot samazinātu traumu risku, nekaitētu mugurai un pārējam ķermenim.

Mūzika – pat, ja skriešana ir tikai tavs hobijs, 40 minūšu treniņš pilsētas troksnī var kļūt nebaudāms. Tāpēc, pirms dodies skriet, izvēlies savas mīļākās dziesmas, kas noteiks ne tikai skriešanas ritmu, bet palīdzēs nedomāt par fizisko piepūli.

Iesildīšanās. Pirms uzsāc treniņu vienmēr 5–10 minūtes iesildies, lai organisms saprot, ka sekos fiziskas aktivitātes, un ķermenis, tāpat kā auto aukstā laikā, sāk lēnām darboties. Iesildīšanās mazina ne vien traumu risku, bet padara tavu ikdienas treniņu harmoniskāku. Atceries – pirms skriešanas iesildīšanās nav stiepšanās, bet dinamiski vingrinājumi.

Process. Par maratonistu jau nekļūt vienā dienā – tas ir mēnešiem ilgs un mērķtiecīgs treniņš. Tāpat ir ar tevi, ja nekad neesi skrējusi, vai ziemas darbos fiziskās aktivitātes noliktas otrā plānā, sāc ar mazumiņu. 50 minūšu ātra pastaiga pa skrējienam izvēlēto maršrutu ir daudz produktīvāka, nekā bez elpas noskrieti divi kilometri. Ar laiku palielini savu skriešanas kopējo distanci par ne vairāk kā 10-20%, lai izvairītos no traumām un pārslodzes. Piemēram, nākamajā dienā pastaigu var pārvērst lēnā skrējienā, un pēc laika tu jau pat nemanīsi, ka 10 kilometru distance ir paveikta nieka 40 minūtēs. Vienkāršs veids kā pārbaudīt, vai neskrien pārāk ātri, ir „skriešanas/runāšanas” metode, ja skrienot vari sarunāties ar kādu, elpojot mierīgi, tad temps ir labs.

Atsildīšanās. Laiks pēc treniņa ir īstais brīdis, lai kārtīgi izstaipītos. Plašajos interneta gaiteņos atrodami neskaitāmi paraugi, kā pareizi iesildīties treniņam un kā pareizi izstaipīt visus iesilušos muskuļus, kad skriešana ir galā.

Uzturs

  1. Pirmkārt, dzer daudz ūdens! Nekas nav mainījies gadsimtiem ilgi – veselīga organisma pamatā ir 2l jeb 8 glāzes ūdens, kas cilvēkam ir jāizdzer dienas laikā.
  2. Neskrien tukšā dūšā. Ja esi rīta skrējēja, un treniņš sākas uzreiz pēc izkāpšanas no gultas, apēd kādu banānu, jogurtu ar musli vai kaut ko citu, kas, protams, neietilpst kategorijā junk food.
  3. Uztura speciālisti iesaka pārtikas produktus, kas ir īpaši vērtīgi skrējieniem – mandeles, olas, saldie kartupeļi jeb batātes, apelsīni, pupiņas, lasis, dažādi zaļo lapu salāti, visa veida ogas, melnā šokolāde un graudaugi.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Ieguvumi

Regulāri skrienot, uzlabojas ne tikai vispārējā pašsajūta, bet arī ādas stāvoklis, muskuļu tonuss, pilnvērtīgs miegs un organisma imunitāte.

Skriešana ir viens no labākajiem sporta veidiem, kas palīdz nomest svaru un sagatavot savu ķermeni pludmales sezonai.

Skrienot cilvēka ķermenī izdalās endorfīni, kas nereti tiek dēvēti par laimes hormoniem. Tas nav tikai mīts, ka sportiski cilvēki ir laimīgāki.

Skriešana nodarbina ne tikai ķermeni, bet arī prātu. Skriešana atbrīvo no stresa, negatīvām domām un garīgas pārslodzes. Palīdz iegūt iekšēju mieru un pārliecību, ka spēj sasniegt savus mērķus.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s