Izglītība

Kas ir psihodermatoloģija un ko tā var tev sniegt?

migraine-medium_largePsihodermatoloģija ir salīdzinoši jauna disciplīna psihosomatiskās medicīnas laukā. Būtībā tā ir mijiedarbība starp prātu un ādu. Lai gan nav precīzi zināms, cik izplatīta ir psiholoģisko faktoru ietekme uz ādas slimībām, vairākos pētījumos šo faktoru izplatība ir novērtēta aptuveni 25% līdz 33% apmērā. Par piemēru varam ņemt ādas slimību – psoriāzi. 44% pacientu ziņoja par stresu dzīvē pirms sākotnējā psoriāzes uzliesmojuma, un atkārtota slimības uzrašanās tika attiecināta uz stresu 80% gadījumu.

Lai gan pie katras pumpas nevaram vainot psiholoģiskos faktorus, psihodermatoloģijas eksperti apgalvo, ka risinot problēmas iekšienē, tev vajadzētu redzēt rezultātus arī ārienē. Nav brīnums, ka psihodermatoloģijas klīnikas jau sāk izplatīties ASV, kamēr Eiropā tās ir vairāk nostabilizējušās – Vācijā, Nīderlandē, Itālijā un Lielbritānijā ir vairāki psihodermatoloģijas ekselences centri.

Jāatzīmē, ka psiholoģiskās terapijas neizārstēs slimības izraisītāju, tomēr tās var atvieglot simptomus. Piemēram, lai gan nav nekādu psiholoģisku indikāciju par aknu slimībām vai no tā radušos niezi, bet hipnoze un citas psihodermatoloģijas metodes var palīdzēt samazināt niezi. Simptomi uzlabojas, lai gan pašas slimības process paliek nemainīgs.

Psihodermatoloģija var būt noderīga tiem pacientiem, kuriem nav uzstādīta dermatoloģiska diagnoze, jo psihodermatoloģija ārstē indivīdu nevis tikai fiziskos simptomus. Šis piegājiens atgādina Hipokrāta teikto “Tas, kam piemetusies slimība, ir tikpat svarīgs kā slimība, kas šo cilvēku apsēdusi”. Psihodermatoloģijas praktiķi iedziļināsies tavā personīgajā vēsturē, tavos sapņos un vilšanās, ģimenes attiecībās un bērnības drāmās, lai atrastu to emocionālo slēdzi, kas varētu būt vainojams pie tavas ādas simptomiem. Un tad mērķis ir atrast veidus, kā šo slēdzi izslēgt.

Var būt pat noderīga informācija par tavu ādas tipu. Lai gan dermatologi parasti ar bažām lūkojas uz jutīgas ādas īpašniecēm, jo to āda var strauji reaģēt uz vides un emocionāliem faktoriem, un tādēļ to ir grūtāk ārstēt, psihodermatologu skatījumā jutīga āda ir vieglākais ādas tips, kuru ārstēt tieši dēļ ādas straujās reakcijas.

Psihodermatoloģijā nav runa tikai par terapijām, tā redz ādu fundamentāli atšķirīgā veidā kā tradicionālie dermatologi. Dermatologi ādu redz no bioloģiskās perspektīvas, psihodermatologi savukārt to aplūko no bioloģiskās un psihosociālās puses. Jaunās nozares profesionāļi ārstē ādu kā psihoterapeiti ārstē uzvedību – iepazīstot, kā āda reaģē uz emocionālu un vides stresu, un palīdzot mīkstināt šīs atbildes reakcijas.

Avoti:

http://www.psychiatrictimes.com

https://www.psychologytoday.com

http://www.marieclaire.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s