Izglītība

Skaistumkopšanas pakalpojumi – iespējas, atbildība un riski

Nereti, meklējot sev piemērotu meistaru vai pakalpojumu, gadās apjukt, no piedāvāto pakalpojumu un meistaru klāsta. Lai ieviestu skaidrību pakalpojumu sniedzēju klāstā, pakalpojuma ņēmējam pirmām kārtām ir jāpievērš uzmanība meistara izglītībai un sertifikācijai. Latvijā pastāv liela problēma ar nesertificētiem, nekvalificētiem speciālistiem, kas pilda skaistumkopšanas speciālistu un kosmētiķu uzdevumus. Lai problēma tiktu risināta, pirmkārt, pašiem skaistumkopšanas salonu īpašniekiem būtu rūpīgi jāizvērtē, kādu cilvēku pieņemt darbā. Otrkārt, dodoties uz pirmo vizīti, pirms tam katram klientam iesakām ievākt atsauksmes, kā arī atcerēties, ka Jums ir tiesības pārliecināties par meistara izglītību, lūdzot uzradīt sertifikātu, ja tas nav novietots klientam redzamā vietā.
Img_7547-001-large

Latvijas valstī sniegt skaistumkopšanas pakalpojumus – piedāvājot plašu sejas un ķermeņa manuālo un aparātprocedūru klāstu, drīkst kosmetologi, skaistumkopšanas speciālisti kosmetoloģijā un kosmētiķi. SPA pakalpojumus  (SPA kompleksos) – SPA speciālisti.

Izvēloties sev vēlamo procedūru, klientam būtu ieteicams painteresēties pie konkrētā speciālista par iegūto izglītību (izsniedz: Kosmetoloģijas koledža, PS Medicīnas koledža, Rīgas Stila un modes profesionālā vidusskola, Starptautiskā CIDESCO Rīgas Kosmētikas skola, BEAUTY SCHOOL), ārstniecības personu reģistra apliecību (izsniedz: Veselības inspekcija), sertifikāciju (izsniedz: LĀPPOS Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība). Šie trīs dokumenti apliecina meistara profesionalitāti, kompetences robežas un sniegtā pakalpojuma kvalitāti.

 

Kosmetologs, skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā vai kosmētiķis?

Būtiskākās atšķirības, ko klientam ir vērts ņemt vērā, ir tās, ka kosmētiķis drīkst patstāvīgi veikt sejas un ķermeņa skaistumkopšanas procedūras, izmantojot nepieciešamo aprīkojumu, turpretim skaistumkopšanas speciālists jau padziļināti apskata un izvērtē klienta sejas un ķermeņa ādas kosmētisko diagnozi, izstrādā ādas kopšanas plānu, sniedzot padomus, kas var būt saistīti gan ar sejas un ķermeņa kopšanu, uzturu, fiziskām aktivitātēm, tālākiem izmeklējumiem un nepieciešamajiem nosūtījumiem, un ir kompetents iesaistīties veselības aprūpes procesā. Savukārt kosmetologs ir ārsts, kas ir tiesīgs arī izrakstīt receptes ādas ārstēšanas medikamentiem.

 

Latvijā ir tikai 42 kosmetologi

Ļoti bieži uz dažādu salonu skatlogiem ir redzētas reklāmas kas liecina, ka šajā iestādē pakalpojumus sniedz ‘’kosmetologs’’, taču tas nereti ir reklāmas triks un klientu maldināšana. Latvijā ir 42 personas ar kosmetologa izglītību (jo šāda mācību programma pastāvēja pavisam neilgu laiku un pašlaik piedāvāta netiek). Pārējiem pakalpojumu sniedzējiem vajadzētu būt vai nu skaistumkopšanas speciālistiem kosmetoloģijā vai kosmētiķiem.

 

Ja vēlaties veikt vairāk kā sejas un ķermeņa kopšanas procedūru

Sniegto pakalpojumu un piedāvāto inovatīvo procedūru piedāvājumu klāsts skaistumkopšanas jomā palielinās ik dienu. Būtiski zināt, ka šādus pakalpojumus kā – mezoterapija, biorevitelizācija, karboksiterapija un lāzerprocedūras drīkst veikt tikai ārstniecības personas un ārsti. Botulīntoksīna injekcijas drīkst veikt tikai plastiskie ķirurgi.

 

Kas nes atbildību komplikāciju gadījumā

Gadījumos, ja rodas problēmas pēc ādas kopšanas speciālistu apmeklējuma, atbildība šajās situācijās ir dalīta. Katra situācija tiek izvērtēta individuāli. Lai klientam nerastos problēmas pēc veiktajām procedūrām, ir jāatceras, ka speciālista ieteikumi jāuztver nopietni. Piemēram, klasiskais ieteikums – neuzturēties tiešos saules staros– bieži vien netiek ievērots, kā rezultātā rodas komplikācijas. Protams, gadījumos, kad procedūra ir veikta neprofesionāli vai sniegta nepilnīga informācija, visu atbildību uzņemas speciālists. Ja tomēr konfliktu nav izdevies atrisināt pašu spēkiem, klients ir tiesīgs ar savām sūdzībām vērsties attiecīgajā asociācijā (Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu Asociācijā vai Latvijas Kosmētiķu un Kosmetologu Asociācijā).

Latvijā ir daudz profesionāli skaistumkopšanas speciālisti, tomēr nozare vēl ir salīdzinoši jauna, un tā nav perfekti sakārtota. Ne vienmēr klientam ir pilnībā skaidrs, vai izvēlētais speciālists ir kvalificēts sava darba veicējs. Tāpēc iesakām neriskēt ar savu veselību zemākas cenas vai citu apsvērumu dēļ un pārliecināties, ka speciālists, pie kura dodaties, ir ieguvis attiecīgo izglītību un labi orientējas savā darbā!

 

Zane Paidere

LSSA prezidente

Intervija publicēta: http://www.irir.lv/blogi/veseliba/skaistumkopsanas-pakalpojumi-iespejas-atbildiba-un-riski

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s